„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcą przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski obiekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie – do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Nabór zgłoszeń rusza od 8 sierpnia i będzie trwał do 5 września 2022 r.

W konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome (z wyjątkiem miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne, cmentarzy, mauzoleów, kurhanów, zabudowań w obrębie cmentarzy), wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części:

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (8 sierpnia – 5 września 2022 r.)
  • II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start początek listopada 2022 r. – po zakończeniu I Konkursu).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora –> https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-wielkopolskie-malopolskie-i-slaskie/