Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie Cudowna moc bukietów.

Według starego zwyczaju 15. sierpnia na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Bukiety zielne poświęcano zaznaczając szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny polski zwyczaj niesie aktualne treści. Przypomina starszym i uczy młodych, że zioła rosną na łąkach i w ogrodach, a nie na sklepowych półkach. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla Kościoła Katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina także Papież Franciszek w encyklice Laudato si, to nasz wspólny chrześcijański obowiązek. W zgodzie z tradycją zadbajmy o odwieczny zwyczaj związany ze Świętem Matki Boskiej Zielnej. Instytut Dziedzictwa ogłasza XII edycję konkursu „Cudowna moc bukietów”.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konkurs odbędzie się w formie internetowej. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, bez żadnych ograniczeń wiekowych.

Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2020 r. o godzinie 15.30 w czasie transmisji na żywo na platformie YouTube oraz Facebook, więcej informacji na stronie www.cudownamocbukietow.pl

Bukiety konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Mały Bukiet- konkurs dla dzieci. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa i Małopolski do botanicznej i ekologicznej wycieczki, podczas której powstaną bukiety.

Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie.
Z poważaniem, Liliana Sonik