Przez cały 2018 rok  Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach wraz z Wydawnictwem „Skrzat”  realizowało projekt „Kogutek Gutek czyli Klub Małego Patrioty”. Projekt skierowany był do dzieci przedszkolnych i miał na celu wspieranie czytelnictwa, pokazanie dzieciom dobrych nawyków czytelniczych oraz popularyzację wartościowej literatury wśród dzieci. Ze względu na to, że w bieżącym roku obchodzone było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, projekt w swoim założeniu miał również na celu wzbudzanie postaw patriotycznych u najmłodszych i zapoznawanie ich, poprzez czytanie książek, z polskimi symbolami, osiągnięciami oraz sławnymi ludźmi.

 Głównym bohaterem projektu – przyjacielem dzieci, był biało-czerwony KOGUTEK GUTEK. Kogutek podróżował do grup przedszkolnych. Nasza bohater w podróży był 25 tygodni, z przerwą wakacyjną, którą spędzał na zasłużonym urlopie w siedzibie GCKiB w Iwanowicach. W każdej grupie przebywał jeden wyznaczony tydzień i zachęcał dzieci do czytania książek. Codziennie była czytana, wybrana książeczka z serii Klub Małego Patrioty, Wydawnictwa Skrzat. Kogutek Gutek pod pachą dźwigał Kronikę, w której przedszkolaki wraz z nauczycielem dokumentowali przebieg swojego czytelniczo-patriotycznego spotkania. Do GCKiB wrócił w listopadzie z kroniką opasłą, pełną wpisów i rysunków, i żeby je oglądnąć i przeczytać wszystkie uwierzcie trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu.

Czy w przyszłym roku Kogutek Gutek znów wybierze się w podróż? Czy będzie podróżować sama, a może z Żaba Melą? Czy może znajdzie jakiegoś innego towarzysza ? Które szkoły, przedszkola odwiedzi ? To na razie pozostanie naszą słodka tajemnicą. W każdym razie do zobaczenia w roku 2019.

Monika Świątek