Ogólnopolska akcja, do której w piątek 10 czerwca przystąpili uczniowie naszej szkoły, przebiegająca pod hasłem “Jak nie czytam, jak czytam” to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Przystąpiły do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Akcja została wymyślona i zorganizowana przez czasopismo „Biblioteka w szkole”.

Mimo, iż statystyki pokazują, że 63% Polaków nie czyta, nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i pokazali, że i najmłodsi chętnie czytają. Zachęceni przez nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanki dzielili się swoimi umiejętnościami. W akcji wziął również udział sam pan dyrektor, który odwiedził klasę piątą. Każdy chętny mógł przeczytać wybrany fragment książki z naszej szkolnej biblioteki. W niektórych klasach zainteresowanie było tak duże, że na wspólnym czytaniu upływały całe lekcje. Mimo początkowej niechęci i nieśmiałości nasi uczniowie pokazali, że w naszej szkole sztuka czytania ma się dobrze. Szczególnie wyrazy uznania należą się uczniom klasy pierwszej, którzy – jak się okazało – znakomicie opanowali umiejętność czytania.

Bowiem jak mówiła Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”. A czytanie książek pomaga rozwijać język i słownictwo, uczy budować obrazy wyobraźni, rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w ten bardzo udany i interesujący projekt.

A. Wołowczyk SP Sieciechowice