Dnia 10.06.2016 r. o godzinie 10.00 w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach odbyła się ogólnopolska akcja pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam” w Gminnym Zespole Szkół w Iwanowicach.

Celem akcji była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

W tym dniu wszyscy jak jeden mąż udaliśmy się na boisko szkolne celem czytania ulubionych książek. Każdy trzymał w ręku swoją lekturę, było mnóstwo ekscytacji, dobrej zabawy no i czytania oczywiście. Uczniowie wymieniali się tytułami, reklamowali swoje pozycje książkowe. To niesamowite, jak taka akcja potrafi zbliżyć i pokazać, że czytać każdy może. Nawet ci, którzy na co dzień omijają bibliotekę szerokim łukiem, w tym dniu dzierżyli w ręku wielkie tomisko i jak nigdy poddali się tej czytelniczej atmosferze. Niektórym trudno było oderwać się od lektury. Mimo zgiełku, tłumu, uczniowie potrafili się wyłączyć i odpłynąć w ten świat pełen fantazji i fikcji literackiej.

Nasi najmłodsi koledzy ze szkoły podstawowej dosłownie nas zaskoczyli. Wszyscy przybyli na boisko w strojach odzwierciedlających postaci z ulubionych bajek. Wkroczyli dumnie na miejsce spotkania wszystkich czytelników. Przynieśli ze sobą nie tylko książki, ale także ulubione maskotki. Było kolorowo, nastrojowo i książkowo. Gdy zapadła cisza, każdy pochylał się na swoją lekturą w skupieniu. Po tym wspólnym czytaniu, wszyscy przebierańcy, baśniowym korowodem przeszli po Iwanowicach i trzymanymi w dłoniach transparentami agitowali do czytania. Ich przemarsz wywoływał nie lada zdziwienie. Wszyscy się zatrzymywali, pytali co to za akcja?! I o to chodziło! Wywołaliśmy burzę! Burzę mózgów. Niech wiedzą – ci dorośli, że my dzieci lubimy czytać i nigdy tego nie zaniechamy.

Oby więcej takich akcji.

Grażyna Mucha