W czwartkowe popołudnie, w dniu 26 lipca w Naramie, w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się warsztaty kulinarne.  Warsztaty były jednym z zadań realizowanym w ramach projektu „ Iwanowickie Klimaty”.

Przypomnijmy, projekt zakłada liczne działania  rozwijające regionalizm i folklor  na terenie naszej gminy. Efekty realizacji całego projektu będzie można zobaczyć, podziwiać i smakować na Dożynkach Gminnych, które odbędą się  26 sierpnia w Poskwitowie Starym.

Zajęcia warsztatowe miały na celu przekazanie wiedzy na temat regionalnych i tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz możliwości ich najlepszego wykorzystania, nie tylko w tradycyjnej i lokalnej kuchni polskiej, ale i także w  tej nowoczesnej.

 Warsztaty kulinarne zostały przeprowadzone i przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich  z Naramy. W ramach zajęć odbyły się dwie części: praktyczna i teoretyczna. Zajęcia zostały  zorganizowane dla wszystkich chętnych członkiń iwanowickich Kół Gospodyń Wiejskich.

Na zajęcia licznie przybyły Panie z Władysława, Poskwitowa Starego, Poskwitowa Nowego,  Domiarek, Damic, Krasieńca oraz mieszkańcy samej Naramy.

Gospodynie wspólnie przygotowywały potrawy regionalne, takie jak: prażone kluski, zalewajkę z dziadkami, zacierkę z mlekiem, masło i sery wiejskie.

Z kuchni przez długi czas słychać było śmiechy i liczne głośne rozmowy, a praca naszym gospodyniom aż paliła się w rękach.

I tym razem nie sprawdziło się przysłowie, gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Kucharek w kuchni naramskiej było dużo więcej, a stoły na koniec spotkania zostały suto zastawione.

Na stołach, oprócz przygotowywanych smakołyków, pojawiły się ciasta i buchty drożdżowe, sery kozie – regionalny wyrób jednej z mieszkanek Naramy, wiejskie chleby, smalec oraz kiszone ogórki. Nie zabrakło również owoców i warzyw z przydomowych ogródków. Przysłowiową wisienką na torcie w czasie zorganizowanych warsztatów były nalewki domowej roboty, które gospodynie wiejskie stosowały głównie w celach leczniczych.

Zorganizowane warsztaty były tylko przedsmakiem tego, co mieszkańcy będą mogli skosztować i zasmakować podczas Dożynek Gminnych.

Zatem, zapraszam wszystkich na nasze Dożynki, które odbędą się 26 czerwca w Poskwitowie Starym!

Monika Światek – Dyrektor GCKiB