„Uczą mnie w school, że odblaski są cool”, „Gdy zaufasz odblaskowi, nie ulegniesz wypadkowi” – to tylko część haseł, które mogli usłyszeć w poniedziałkowy ranek mieszkańcy Iwanowic. A to za sprawą uczniów klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej i ich opiekunów, którzy to wyposażeni w kamizelki, odblaski, transparenty i „przeszkadzajki” przemaszerowali ulicami Iwanowic.
Punktem kulminacyjnym było jednak spotkanie uczniów z Wójtem Robertem Lisowskim i Radnymi Gminy Iwanowice. A okazja nadarzyła się znakomita, gdyż w tym dniu odbywała się Sesja Rady Gminy. Pan Wójt z Panem Przewodniczącym Mirosławem Rosą przywitali nas bardzo serdecznie, a potem zaprosili na salę obrad.
Po krótkim wyjaśnieniu, na czym polega akcja „Odblaskowa szkoła” i jakie są jej cele, koordynator happeningu Katarzyna Krawczyk przekazała Panu Przewodniczącemu odblask – symbol wspólnego działania w kwestii bezpieczeństwa zarówno ze strony nauczycieli i uczniów, jak i władz lokalnych.
Następnie uczniowie naszej szkoły mogli się wykazać wiedzą na temat bezpieczeństwa i struktury władz lokalnych, gdyż Wójt przygotował dla nich krótki quiz. Śmiałkowie za prawidłowe odpowiedzi otrzymali upominki w postaci kubka i notesu, natomiast wszystkich pozostałych Pan Wójt z Panem Przewodniczącym uraczyli słodkościami.
Początkowa konsternacja u obecnych w Urzędzie Gminy szybko zamieniła się w podziw i zadowolenie, a Wójt Robert Lisowski pogratulował pomysłu i stwierdził, że „takie happeningi mogą się u nas odbywać co tydzień”.
Tym miłym i obiecującym akcentem zakończyliśmy naszą wizytę w Urzędzie Gminy w Iwanowicach.
Nad bezpieczeństwem całej akcji czuwał Pan Policjant z Komisariatu Policji w Skale, któremu serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i zaangażowanie.

Katarzyna Krawczyk