Szanowni Państwo,

W sobotę, 11 stycznia 2020 roku Grupa Kolędnicza “Herody” z Maszkowa, wzięła udział w “L Miechowskim oraz XXII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych”. Reprezentacja z Maszkowa zajęła w tym przeglądzie III miejsce w kategorii grup dorosłych i tym samym otrzymała nominację do Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.

“Herody” Z Maszkowa jako grupa kolędnicza działają od roku 2008. Zgodnie z tradycją, odgrywają biblijną opowieść o przyjściu na świat Jezusa, w którą wplatają zabawne wątki ludowe. W okresie Świąt Bożego Narodzenia grupa, kolędując, odwiedza nie tylko mieszkańców Maszkowa ale również mieszkańców sąsiednich wsi. Grupa liczy 10 osób plus kapela -4 osoby a średnia wieku to ok. 60 lat.

W Przeglądzie Gryp Kolędniczych w Miechowie wzięło udział 8 grup kolędniczych. Każdy występ prezentował coś oryginalnego, co wyróżniało go spośród pozostałych. Na szczególną uwagę zasługiwały stroje w których prezentowali się kolędnicy – błyszczące, kolorowe i niepowtarzalne. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej grupy kolędniczej pukają do naszych drzwi. Ta piękna tradycja, pełna humoru, charakteryzująca się pięknymi kolorowymi strojami, tradycja która niejako przedłużała świąteczny nastrój i przypominała wszystkim historię Jezusa prześladowanego przez Heroda – zanika. Dlatego warto ją kultywować, pokazywać i przypominać o niej młodszym pokoleniom.

Na przeglądzie w Miechowie spotkali się ludzie z pasją i chęcią kultywowania tego pięknego, kolędniczego zwyczaju, wśród których panowała przyjazna atmosfera. Oczywiście każda grupa chciała zająć jak najlepsze miejsce i na scenie dawali z siebie wszystko ale oprócz sportowej rywalizacji panowała głównie przyjacielska miła atmosfera dzięki której nie zabrakło również dobrej zabawy. W czasie oczekiwania na werdykt, uczestnicy spontanicznie zorganizowali zabawę taneczną w trakcie której każda grypa prześcigała się w zaprezentowaniu zabawnych przyśpiewek ale też zdolności muzycznych czy wokalnych.

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć z tego wydarzenia:

Grupie Kolędniczej “Herody” z Maszkowa serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych konkursach.

Serdecznie zapraszam na 48 Góralski Karnawał do Bukowiny Tatrzańskiej który będzie trwał od 6 tego do 9 tego lutego 2020 roku, gdzie będzie można oglądnąć występ “Herodów” z Maszkowa jak również innych grupy kolędnicze z całej Polski.

/Magdalena Pobędza-Karnia/