W dniu 13 lutego 2020 r. na sztucznym lodowisku Biały Orlik w Sieciechowicach, odbyła się kolejna edycja Gminnych Zawodów Łyżwiarskich dla uczniów szkół z terenu Gminy Iwanowice. W imprezie wzięło udział 35 zawodników, którzy startowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII. Zawody pokazały ogromne postępy uzyskane przez dzieci i młodzież podczas systematycznego korzystania z lodowiska. W typowo wiosennych warunkach młodzi amatorzy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności.

Celem zawodów było wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez zwiększanie ich aktywności ruchowej prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej, zdolności motorycznych i stanu zdrowia. Ideą tych rozgrywek była również popularyzacja łyżwiarstwa szybkiego wśród dzieci i młodzieży oraz wyłonienie najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zawody polegały na pokonaniu wyznaczonego toru przeszkód który sprawdzał podstawowe umiejętności jazdy na łyżwach (jazdę w przód, jazdę łukiem, jazdę slalomem, hamowanie).

Na początek do rywalizacji stanęli najmłodsi, czyli klasy I-III szkoły podstawowej. Po nich swoje ślizgi zademonstrowali uczniowie klas IV-VI a na sam koniec uczniowie z klas VII i VIII. Każdy zawodnik miał 5 podejść do jak najszybszego pokonania specjalnie przygotowanego toru przeszkód.

A tak przedstawia się klasyfikacja końcowa w poszczególnych kategoriach:

Klasy I-III

  1. Natkaniec Ewelina (SP Sieciechowice)
  2. Lewandowski Filip ( SP Sieciechowice)
  3. Tomczyk Alan (SP Poskwitów)

Klasy IV-VI

  1. Faracik Kamil (SP Sieciechowice)
  2. Kruk Oliwia (SP Celiny)
  3. Stachura Filip (SP Sieciechowice)

Klasy VII i VIII

  1. Adamczyk Bartłomiej (SP Sieciechowice)
  2. Orczyk Antoni (SP Sieciechowice)
  3. Lis Sebastian (SP Sieciechowice)

Dodatkową atrakcją towarzyszącą tegorocznej edycji zawodów był niecodzienny pokaz umiejętności jazdy na lodzie, specjalnie przygotowanym  do tego  rowerem przez Kamila Kobędzowskiego. Swoje umiejętności zaprezentował również Grzegorz Fliśnik, specjalizujący się we freestylu na lodzie. Za swoje pokazy sportowcy otrzymali głośne brawa, gdyż każdy widz zdawał sobie sprawę, jak długo i intensywnie trzeba trenować aby dojść do takiego profesjonalizmu .

Na koniec wszyscy najwyżej sklasyfikowani zawodnicy otrzymali wartościowe nagrody ufundowane przez GCKiB w Iwanowicach oraz Urząd Gminy w Iwanowicach. Organizatorem zawodów był Animator Białego Orlika Pan Szymon Wesołowski, sędziami Pani Daria Kokoszka ze Szkoły Podstawowej w Celinach oraz wspomniany wcześniej Pan Grzegorz Fliśnik, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy również Panu dyrektorowi Szkoły Podstawowej z Sieciechowic Panu Januszowi Majowi za udostępnienie sal i sprzętu nagłaśniającego oraz radzie rodziców ze Szkoły Podstawowej z Sieciechowic, która ufundowała i przygotowała ciepły posiłek dla wszystkich uczestników zawodów. Do zobaczenia za rok! 😉

/tekst: Szymon Wesołowski/

/foto: Sylwia Łudzik/