19 lutego br. po raz pierwszy w naszym kraju obchodzono nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Data tego święta jest nieprzypadkowa – to dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Nowe święto w zamyśle jego pomysłodawców stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

Nowe święto to efekt przyjętej 9 stycznia 2020 r. ustawy przez Sejm. Święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców i uczonych oraz stanowić okazje do dostrzeżenia fundamentalnej roli nauki w tworzeniu i rozwoju cywilizacji.

Do obchodów tego święta włączyła się również nasza szkoła. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich pokazach, podczas których pan Janusz Maj i pani Judyta Orczyk w ciekawy i przystępny sposób przedstawili informacje i ciekawostki ze świata nauki. Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie mogli nie tylko obserwować, ale także wziąć udział w doświadczeniach i eksperymentach przygotowanych przez prowadzących. Była to bardzo ciekawa i interesująca inicjatywa.

/Tekst i zdjęcia Andrzej Wołowczyk/