Dnia 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W Polsce po raz pierwszy obchody Dnia Języka Ojczystego zorganizowano w 2005 roku.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Naramie  włączyliśmy się do  obchodów tego dnia po raz drugi. W klasach 4-6 odbyły się zajęcia obejmujące następujące działania:

– kalambury – rozpoznanie wyrazu zawierającego poznaną zasadę ortograficzną,

– kryptogram – odczytywanie szyfrów,

–  związki frazeologiczne – uzupełnianie luk, znaczenie przenośne,

– uczymy się na błędach – wskazanie błędnie napisanego wypowiedzenia,

– wierszyki łamiące języki –  poprawne  głośne czytanie,

– małe scrabble – układanie w danym czasie jak największej liczby wyrazów.

Ponadto  klasy przygotowały plakaty „W krainie języka polskiego”. Wszystkie, a było ich 11, bardzo ładne i  pomysłowe.  Klasy 4, 5, 6 sp. i 3 gim. otrzymały nagrody ufundowane przez szkołę, wykonawcy plusowe punkty, a wszyscy obecni w tym dniu w szkole (za pracę w grupie) –   pozytywne oceny cząstkowe z j. polskiego. Gratulujemy!

Praca w grupie, uczenie się przez działanie wzmocniły motywację do nauki i uświetniły obchody Dnia Języka Ojczystego. Pamiętajmy, że język polski to nasze dobro narodowe, o które musimy dbać na co dzień.

                                                                                                                                                                                        AW