Święto Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej

Witamy naszych gości jak umiemy najpiękniej – ukłonem.
W swoim kalendarzu ten dzień zaznaczyliśmy czerwonym kolorem,
ale mielibyśmy ogromną chęć,
żeby takich dni było 365.

            Ten i inne wiersze mogli usłyszeć wszyscy zgromadzeni 28 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej z okazji uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka. Sala pękała w szwach, ponieważ oprócz świętujących seniorów licznie zgromadzili się także rodzice przedszkolaków i uczniów placówki.

            Sobotnie spotkanie tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, do której uczniowie przygotowali oprawę liturgiczną pod opieką Pana Mariusza Gołyźniaka. Po wspólnej modlitwie wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie w przystrojonej sali gimnastycznej na dziadków i babcie czekało wiele miłych niespodzianek.

            W tym wyjątkowym dniu funkcję gospodarzy pełnili uczniowie klasy III wraz z wychowawcą – Panią Dorotą Seweryn oraz wychowawcą Oddziału Przedszkolnego „C” – Panią Julią Gugułą. Po uroczystym powitaniu przez Panią Dyrektor Bożenę Lisowską i Panią Prezes Annę Motykę rozpoczęła się część artystyczna. Widzowie mogli obejrzeć jubileuszowe wydanie popularnego programu telewizyjnego „Familiada”, w którym konkurowały ze sobą dwie drużyny – babć i dziadków – w rolę których wcielili się trzecioklasiści. Teleturniej wzbogacono pokazami gimnastycznymi i błyskotliwymi żartami pomocnika prowadzącego, a w przerwach na reklamę widzowie mogli obejrzeć występy przedszkolaków i najmłodszych uczniów naszej szkoły. Na scenie w trakcie pauz zaprezentowały się kolejno: maluszki z Puntu Przedszkolnego „Biedroneczki” z Panią Katarzyną Krawczyk i Panią Pauliną Kaszowską oraz piosenką „Moja babcia i mój dziadek”, dzieci z Oddziału Przedszkolnego „A” pod opieką Pani Beaty Gaździckiej z układem choreograficznym na temat krzesła, zuchy z Oddziału Przedszkolnego „C” z wychowawcą  Panią Julią Gugułą  i energetycznym twistem, dzieci z Oddziału Przedszkolego „B” z Panią Katarzyną Kobendzowską-Grzegórzko i aranżacją taneczną do „Czekolady” oraz pierwszoklasiści z Panią Eweliną Kańczugą i cha-chą. Zabawną i skłaniającą do refleksji scenkę przedstawiły także Panie z Klubu Seniora „juRajska siódemka” w programie „Babcie wnuczętom”. Zakończeniem części artystycznej było odegranie przed trzecioklasistów na flecie melodii „Sto lat” i wspólny śpiew wszystkich dzieci, po którym każdy wręczył babci i dziadkowi własnoręcznie przygotowany prezent. Co ważne, seniorzy otrzymali już wcześniej medale przygotowane przez gospodarzy spotkania i dumnie nosili je na piersi.

            Po wzruszających i pełnych emocji chwilach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców i rozniesiony wśród zgromadzonych gości przez członków Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Caritas. W drugiej części spotkania w „Familiadzie” wzięli udział seniorzy. Jak można się domyślać, rywalizowały ze sobą Drużyna Babć i Drużyna Dziadków. Zadaniem uczestników było między innymi stworzenie jak najwyższej wieży z makaronu i chrupek, pozbieranie zapałek z nałożonymi na dłonie rękawicami, przenoszenie piłeczki do ping-ponga na łyżce czy ubijanie piany z białek. W tym czasie młodsze wnuki przygotowywały się do zabawy karnawałowej, a starsze – rozpoczęły dyskotekę karnawałową w świetlicy. Wspólny taniec przyniósł wiele radości zarówno dzieciom, jak i rodzicom oraz seniorom obserwującym swoje pociechy.

            Sobotnie popołudnie spędzone w tak doborowym towarzystwie i w tak miłej atmosferze okazało się świetnym zakończeniem pierwszego półrocza. Po raz kolejny społeczność szkolna mogła doświadczyć tego, jak wiele przyjemności dają spotkania wielopokoleniowe. Do zobaczenia za rok!   

Joanna Wieczorek