Dożynki Poskwitów Stary 2018
Za wszystkie dary dziękujemy Ci Panie!
Szanowni Państwo, ten reportaż będzie długi, ponieważ impreza, która odbyła się w dniu 26 sierpnia była niecodzienna, pełna smaków, kolorów oraz znamienitych gości. Usiądźcie więc wygodnie i przeczytajcie opis do końca, a dowiecie się, co działo się w Poskwitowie Starym na Dożynkach Gminnych w 2018 roku.
Dożynki Gminy Iwanowice odbyły się w tym roku w Poskwitowie Starym. W tym roku zbiory były udane, a na pogodę nie można było narzekać. Po intensywnych żniwach, wszyscy rolnicy jak co roku odetchnęli z ulgą i przystąpili do świętowania zakończonych zbiorów.
Krótkie słowo wstępne czas zakończyć i wrócić do momentu, kiedy dożynki się zaczęły. Mamy godz. 13.00, scena jest przygotowana i pięknie ubrana, stoły regionalne sołectw Krasieniec Zakupny, Lesieniec, Biskupice, Domiarki, Poskwitów Nowy, Sieciechowice, Władysław, Iwanowice Włościańskie, Poskwitów Stary, Narama uginają się od swojskich przysmaków. Parking się zapełnia, zaczynają zjeżdżać się pierwsi goście. Pojawiają się Koła Gospodyń Wiejskich, Zespoły Śpiewaczy Ludowych, przedstawiciele sołectw – wszyscy odświętnie i pięknie ubrani, gorsety błyszczą w słońcu, a kwieciste spódnice z każdym ruchem falują przypominając łąki pełne kwiatów. Są i Panowie, niektórzy ubrani elegancko, inni w stroje regionalne. Jest i „on”- główny symbol plonów – wieniec dożynkowy. Każdy z 12 Zespołów wykonał oczywiście własny.
Zgodnie z tradycją – obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż. Gdyby prace nad naszymi wieńcami rozpoczęto w dniu dożynek – impreza musiałaby skończyć się za dwa tygodnie. Tak długo trwa bowiem wykonanie tak kunsztownych dożynkowych atrybutów!
Wieniec był nazywany także plonem. Niosła go na głowie lub w rękach najlepsza żniwiarka. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących na ramionach przybrane kwiatami wyczyszczone kosy i sierpy. Dzisiaj śpiew żniwiarzy ucichł. Na pola wyjechały kombajny. Nie jest to oczywiście powód do zmartwień – wręcz przeciwnie.
Ale – wróćmy na miejsce wymarszu korowodu dożynkowego :
Do wymarszu w korowodzie dożynkowym, mimo pogodowych, deszczowych przeciwności szykują się znamienici gospodarze i goście, Pan Robert Lisowski – Wójt Gminy Iwanowice, Pani Alicja Wójcik – Przewodnicząca Rady Powiatu, Pan Marek Piekara – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Pan Mirosław Rosa – Przewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi, Pani Anna Tarko – Sekretarz Gminy, Pani Joanna Domajewska – Skarbnik Gminy, Komendant Gminny OSP oraz Prezesi wraz z delegacjami poszczególnych jednostek OSP z terenu gminy.
Każdy z uczestników dożynkowego korowodu zostaje obdarowany dożynkowym bukiecikiem, symbolem tegorocznych plonów. Bukieciki przygotowywały mieszkanki Poskwitowa Starego, a przypinają je nikt inny jak urocze dziewczyny ubrane po krakowsku, w pięknych wiankach na głowach.
Ale biegniemy szybciutko na początek korowodu dożynkowego, który właśnie rusza. Na początku idą dzieci pięknie ubrane po krakowsku, potem Kapela Ludowa z Maszkowa „Maszkowiacy”, za nimi podążają Starości Dożynkowi – Barbara Mrugalska i Adam Wieczorek. I tu parę słów o nich:
Barbara Mrugalska – ma 49 lat, jest mężatką i ma dwoje dzieci. Ukończyła studia wyższe na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Prowadzi gospodarstwo rolne w Poskwitowie Starym. Gospodarstwo odziedziczyła po rodzicach i teściach. Powierzchnia gruntów rolnych to ok. 7ha, na których uprawia pszenicę, jęczmień, owies, ziemniaki, jarzyny. Była sołtysem wsi Poskwitów Stary, obecnie funkcję sołtysa pełni jej mąż Jarosław. Lubi pracę społeczną oraz kontakt z ludźmi.
Adam Wieczorek – ma 49 lat. Urodził się i wychował we wsi Poskwitów Stary, gdyż jego rodzice i dziadkowie byli rdzennymi mieszkańcami tej miejscowości. Z zamiłowania i z wykształcenia jest rolnikiem. Ukończył szkołę rolniczą w Piotrkowicach. Gospodarstwo odziedziczył po rodzicach i od 1992 r. prowadzi je wraz z żoną. Powierzchnia gruntów rolnych to ok. 8 ha na których uprawia pszenicę, jęczmień, owies i ziemniaki. Zajmuje się też hodowlą trzody chlewnej. Ma trzech synów, którzy chętnie pomagają w uprawie roli. Udziela się społecznie, jest otwarty do ludzi, serdeczny i lubiany przez sąsiadów.
Wróćmy do Korowodu – oczywiście „lwią” część delegacji sołectw stanowią Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Śpiewaczy Ludowych, a i Panów nam nie brakuje. Każda grupa z wieńcem pięknym i kolorowym. Wieńce w większości tradycyjne i formą i przystrojeniem, miejsce znalazły jednak również te mniej tradycyjne o różnych formach i kształtach.
Korowód wyrusza, przemarsz choć krótki, to barwny. Korowód ze śpiewem na ustach przechodzi na plac przed świetlicą, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta Dożynkowa.
Przed rozpoczęciem Mszy Świętej wszystkich gości witają prowadzący: Justyna Mularczyk oraz Wacław Karnia . To oni pilnują dziś programu i to oni muszą być wytrwali i elastyczni. Po powitaniach i krótkim opisie, skąd wzięły się same „Dożynki”, w oczekiwaniu na Mszę Św. , głos i to jaki – śpiewny i piękny zabierają Zespoły Ludowe. Słyszymy pieśni „Plon niesiemy plon” oraz „Mości gospodarzu”, których słowa wprowadzają nas w nastrój dzisiejszej uroczystości.
Mszę Świętą Dożynkową, która jest jednocześnie podziękowaniem Stwórcy za dorodne plony w minionym roku odprawiają: proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej Ryszard Suchanowski wraz z księdzem kanonikiem Janem Jurkowskim – proboszczem parafii w Naramie oraz księdzem proboszczem parafii w Widomej – Adamem Grzesińskim i księdzem wikarym Marcinem Żuchowiczem.
Podczas Mszy Świętej zostanie poświęcony chleb, wieńce dożynkowe oraz wszystkie inne dary ofiarne, będące symbole tegorocznych zbiorów.
Wieńce dożynkowe z Celin, Władysława, Damic, Maszkowa, Naramy, Poskwitowa Starego, Zalesia, Iwanowic Dworskich, Grzegorzowic, Sieciechowic, Przestańska,…….. postawione przed ołtarzem wszystkich zachwycając i stanowią piękną dekorację.
Chleb Dożynkowy – symbol pracy, dorobku i osiągnięć wszystkich rolników. Świadczy o ich pracowitości, zaradności, wielkim przywiązaniu do polskiej ziemi.
Po Mszy Świętej, na uroczystości dożynkowe przybywają dodatkowi goście, Pan Jarosław Gowin – Wicepremier RP, Pan Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Panowie Adam Domagała i Mirosław Dróżdż – Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego
Konferansjerzy zapraszają na scenę gospodarzy Roberta Lisowskiego – Wójta Gminy Iwanowice oraz Mnie we własnej osobie. Witamy przybyłych gości oraz dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych Dożynek- Firmie Zbigniew Ćwikła, Firmie Centroplast, Firmie CELTOM, Firmie Krak – Marfish, Bankowi Spółdzielczemu w Słomnikach – Oddział Iwanowice, Spółdzielni Socjalnej nad Dłubnią oraz Lokalnej Grupie działania Jurajska Kraina.
Po powitaniach czas na kolejny punkt programu – odznaczenie zasłużonych Krzyżem Małopolski. Wręczenia odznaczeń dokonają Pan Marszałek Wojciech Kozak oraz Panowie Radni Sejmiku Województwa Małopolskie Adam Domagała i Mirosław Dróżdż, a wyróżnionymi osobami są:
Ksiądz Proboszcz Ryszard Suchanowski, Pan Edward Stopiński, Pan Czesław Pobędza. Dla wszystkich odznaczonych prezenty mają dzieci, które w pięknych strojach krakowskich zatańczą Krakowiaka i Poloneza.
Po odznaczeniach wracamy do obrzędów dożynkowych. Najpierw przekazanie przez starostów chleba Wójtowi Gminy, potem wspólne krojenie i częstowanie symbolem plonów, wszystkich zgromadzonych. Następnie ośpiewywanie. Na ten moment czekają wszyscy, nie tylko Goście, Zespoły Śpiewacze, ale i sami widzowie.
I tu w tym miejscu atmosfera staje się napięta i nerwowa – jaka kolejność, kto pierwszy, czy nam się uda, czy nie będzie pomyłki. Już wiemy, pierwszy ośpiewywany jest Pan Wicepremier, a następnie kolejni goście. Na scenie ciągle ruch, konferansjerzy proszą następne Zespoły, pogoda się poprawia, a gości wciąż przybywa. Wśród zaproszonych pojawia się Pani Elżbieta Duda – Poseł RP, Agnieszka Ścigaj – Poseł RP oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Tadeusz Nabagło.
Zaproszeni i ośpiewywani goście zostali obdarowani, nie tylko wieńcami, ale również pięknie przystrojonymi chlebkami.
Po ośpiewywaniu przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród za najpiękniejszy wieniec i stół regionalny, w ramach konkursu organizowanego przez GCKiB w Iwanowicach. Wyniki podało jury w składzie Pani Anna Tarko oraz Pan Mirosław Rosa. Wszyscy, którzy przygotowywali wieńce i stoły zostali nagrodzeni nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi.
Odznaczeń i nagród to jeszcze nie koniec. Teraz przyszedł czas na nagrodzenie osób zasłużonych i aktywnie działających na rzecz Gminy Iwanowice. Odznaczeni zostali; Pani Krystyna Kowalczyk, Pani Joanna Stąpała, Pani Anna Mączka, Pan Adam Miska, Pan Paweł Adamek, Pan Przemysław Nogieć i Parafialne Koło Caritas. Statuetki wręczył Wójt Gminy Iwanowice. Kolejne statuetki wręczane są rolnikom. Poszczególni rolnicy danych sołectw otrzymują również kwiaty i drobne prezenty. Dotarliśmy do momentu zakończenia części oficjalnej, czas teraz na występy artystyczne.
Na początku na scenie pojawia się Zespół Ludowy Maszkowiacy, który nie byłby, sobą gdyby nie zagrał dla nas przynajmniej dwóch przyśpiewek ludowych. Następnie przygotowuje się Reprezentacyjna Orkiestra „Tempo” z Iwanowic. Brawom nie ma końca.
Powoli zbliża się wieczór, gospodarze starają się wszystkich ugościć, zagrzać tych, co trochę zmarzli oraz nakarmić tych, co zgłodnieli, ale takowych chyba nie było patrząc na ilości dań, które przygotowały sołectwa i od których uginały się stoły. Sołectwo Poskwitów Stary częstuje pysznym ciepłym posiłkiem, domowymi ciastami, kawy i herbaty też nikomu nie szczędzi.
Na scenie pojawia się nasza gwiazda. Zespół DETOX. Do tańca ruszają dzieci, młodzież, osoby starsze, goście w każdym wieku. Bisów i braw mnóstwo.
Po koncercie już na scenę wychodzi zespól TELEX, to przy dźwiękach ich muzyki będziemy się bawić i tańczyć dzisiaj. Pojedzeni goście, w dobrych nastrojach ruszają do zabawy, bo Drogi Czytelniku jeśli myślisz, że to koniec naszych Dożynek to grubo się mylisz, to dopiero początek dobrej zabawy. Na początek na deski taneczne wkraczają nasze gminne krakowianki – spódnice fruwają , buzie się cieszą. I nikomu nie przeszkadza, że buty przemoczone, fryzury niewyjściowe, a marynarki Panów zmięte. Deszcz, co prawda ustał, deski wyschły, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych, żeby nie powiedzieć wczesnych rannych.
Imprezę zaliczamy do udanych. Jednak największe podziękowania należą się ludziom, mieszańcom Poskwitowa Starego, bez których impreza by się nie odbyła. To ich zaangażowanie, praca wytrwałość przyczyniły się do tego, by nadać Dożynkom 2018 niepowtarzalny charakter.
Szanowni Państwo, mam nadzieję że reportaż przeczytaliście do końca, a dla tych co wytrwali, i byli z nami w tym dniu, jest on miłym wspomnieniem. Ci, co nas w tym dniu w Poskwitowie Starym nie odwiedzili, mam nadzieję że dzięki temu reportażowi, trochę nam pozazdroszczą i wezmą udział w następnych Dożynkach Gminnych, na które już teraz serdecznie zapraszam.
Monika Świątek – Dyrektor GCKiB