Dnia 09 listopada 2019 w lesie, w kompleksie leśnym Polanowice, tradycyjnie już, odbył się Bieg Niepodległości upamiętniający kolejną – 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prace nad przygotowaniem imprezy na Polanie Świętego Mikołaja ruszyły pełną parą już o godzinie 9:00. Na miejscu uwijają się strażacy jednostek OSP z terenu Gminy Iwanowice, którzy zabezpieczają trasę, rozkładają namioty, stoły, ławki oraz rozwieszają banery. Pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach mają pełne ręce roboty – urzędowanie rozpoczyna biuro zawodów. Przygotowane zostają medale, nagrody, dyplomy, puchary oraz pakiety startowe i numery dla zawodników.

Godz.10.00 – emocje sięgają zenitu – wszystko gotowe, a organizatorzy otwierają biuro zawodów. Na polanę docierają pierwsi uczestnicy. Słychać dziecięce krzyki i rozmowy dorosłych. Młodzież żartuje i już się wzajemnie dopinguje. Na polanie pojawiają się i nasi niezawodni seniorzy, zawsze w pełni gotowi i otwarci na nasze działania. Kolejno dołączają: Klub Seniora z Sieciechowic, Klub Seniora z Celin, Klub Seniora Jurajska Siódemka, Klub Seniora Siwe Głowy, Klub Seniora z Władysława. Na polanę docierają: Robert Lisowski – Wójt Gminy Iwanowice, Edward Stopiński – Przewodniczący Radny Gminy Iwanowice oraz Dorota Buczek i Piotr Foszcz – przedstawiciele LGD Jurajska Kraina.

Godz.11.00 – zamykamy biuro zawodów. Wszyscy uczestnicy zostali zapisani. Jest ich ponad dwieście osób. Biegną mali, duzi, młodsi, starsi, wytrawni biegacze i amatorzy. Wszyscy otrzymali numer i są już gotowi. Naszym Biegiem Niepodległości czcimy 11 Listopada , nie rozpoczniemy biegów bez wspólnego zaśpiewania Hymnu Państwowego oraz rozgrzewki. Rozgrzewka króciutka, ale intensywna i poprowadzona przez naszą niezastąpioną trenerkę – Martę.

Godz. 11.20 – start marszobiegu na 4,5 km. Odliczanie. Wystartowali. Liczba uczestników duża, rozpiętość wiekowa również. Zawodników wypuścił Wójt Gminy Iwanowice oraz Przewodniczący Rady Gminy. Kibice dopingują i trzymają kciuki.

Godz.11.30 – start biegów indywidualnych reprezentacji szkolnych. W tych zawodach bierze udział sześć szkół z terenu Gminy Iwanowice.
Godz.11.40 – docierają pierwsi zawodnicy biegu na 4,5 km. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Otrzymują medale, specjalnie zaprojektowane na tą imprezę. Każdy dostaje dodatkowo pakiet pamiątkowy. Wszyscy mogą poczęstować się ciepłą herbatą, kawą oraz gorącym bigosem.

12.00 – startuje sztafeta reprezentacji szkolnych. Jest mocny, głośny doping i pełna mobilizacja młodzieży aby wygrać i stanąć na podium.

12.10 – Dziewczyny dekorują kolejnych zawodników przekraczających metę marszobiegu, którzy również dostają prezenty, bo dzisiaj nikt z polany nie wyjdzie z pustymi rękami.

12.30 – biegi indywidualne oraz sztafeta szkół dobiegły końca. Znamy już zwycięzców. Następuje przygotowanie nagród oraz wypisanie dyplomów.

Chwila przerwy dla uczestników podczas której, organizatorzy zapisują i podsumowują wyniki. Pełen wesołego napięcia czas oczekiwania nie trwa długo.

12.45 – rozpoczyna się uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Wręczamy prezenty pierwszym trzem osobom biegnącym na 4.5 km. W konkurencjach szkolnych nagrodę w postaci pakietu najpopularniejszych gier planszowych, otrzymuje każda szkoła, która wzięła udział w Biegach. Dodatkowo rozdajemy mnóstwo innych upominków – karnety na basen, do kina, do groty solnej oraz na kręgle. Nie ma przegranych. Wygrywają wszyscy, tak jak 101 lat temu, wszyscy Polacy wygrali i odzyskali swoją Ojczyznę.

To co dobre szybko się kończy. Pogoda dopisała, choć postraszyła deszczem, uczestnicy zadowoleni.

Po raz kolejny mieszkańcy Gminy Iwanowice pokazali, że potrzebne są inicjatywy, które integrują naszą społeczność. Podczas takich imprez, chodzi przecież głównie o to, aby się spotkać, porozmawiać, poznać się i wspólnie, serdecznie się roześmiać, gratulując sobie nawzajem.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym, którzy się zaangażowali w organizację tej imprezy. Dziękujemy współorganizatorowi – Lokalnej Grupie Działania „Jurajska Kraina”. Dziękujemy strażakom OSP z terenu gminy Iwanowice ( Grzegorzowice, Narama ,Zalesie, Sułkowice, Widoma, Iwanowice i Maszków) na czele z komendantem Grzegorzem Szydło za przygotowanie trasy i czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników biegu. KGW Zalesie dziękujemy za pomoc przy cateringu. Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej OSP Goszcza za pokaz oraz obsłudze medycznej za pomoc. Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy organizacji biegów.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia: