Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wielu uczestników i organizatorów – 10 listopada 2018 roku – Bieg Niepodległości zorganizowany dla uczczenia 100 – rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
Godz.9.00- pełna mobilizacja – pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, Gminno – Miejskiego Centrum Kultury w Słomnikach, Towarzystwa Sportowego w Słomnikach są już na miejscu. Start i meta biegów zaplanowane zostały na polanie św. Mikołaja w Zalesiu. Ręce pełne roboty, emocje są, ale nie dają za wygraną. Wszyscy pracują , rozkładają prezenty od firmy Intersnack Poland – głównego partnera imprezy, układają medale oraz pakiety podarunkowe z małą niespodzianką od Gminy Iwanowice dla wszystkich uczestników. Organizatorzy przygotowują biuro zawodów. 
Godz.10.30 – coraz bliżej rozpoczęcia zawodów – wszyscy dalej zajęci. Nadciągają posiłki. Jednostki OSP z terenu Gmin: Iwanowice oraz Słomniki – zabezpieczają trasę, rozkładają namioty, stoły, ławki oraz rozwieszają banery. Catering przygotowany przez KGW Pradndocin – Wysiołek jest już również na miejscu. 
Godz.11.00 – emocje sięgają zenitu – wszystko gotowe, a organizatorzy otwierają biuro zawodów. Na polanie docierają pierwsi uczestnicy. Słychać dziecięce krzyki i rozmowy dorosłych. Młodzież żartuje i już się wzajemnie dopinguje. Na polanie pojawiają się i nasi niezawodni seniorzy, zawsze w pełni gotowi i otwarci na nasze działania ( OWS Celiny, OWS Sieciechowice, Klub Seniora Jurajska Siódemka, Klub Seniora Siwe Głowy). Docierają włodarze gmin: Robert Lisowski – Wójt Gminy Iwanowice, Pan Paweł Knafel – Burmistrz Miasta i Gminy Słomniki oraz Pan Edward Stopiński – Radny Gminy oraz Prezes OSP Iwanowice. 
Godz.11.50 – zamykamy biuro zawodów. Wszyscy uczestnicy zostali zapisani. Jest ich 300 osób. Biegną mali, duzi, młodsi, starsi, wytrawni biegacze i amatorzy. Część z nich biegnie na 10 km, a część na 4,5 km. Wszyscy otrzymali numer i są już gotowi. Naszym Biegiem Niepodległości czcimy 11 Listopada , nie rozpoczniemy biegów bez wspólnego zaśpiewania Hymnu Państwowego oraz rozgrzewki. Rozgrzewka króciutka, ale intensywna, wszyscy dali radę.
Godz. 12.20 – start biegu na 10 km. Odliczanie. Wystartowali. Liczba uczestników duża, rozpiętość wiekowa również. Zawodników wypuścił Wójt Gminy Iwanowice. Kibice dopingują i trzymają kciuki. 
Godz.12.25 – start biegu na 4 km. Tutaj startujących wypuszcza Burmistrz Gminy Słomniki. Grupa która biegnie na 4,5 km jest liczniejsza, dużo młodzieży, rodzin z dziećmi oraz seniorów. Cieszy to nie organizatorów, ale wszystkich kibicujących.
Godz.12.50 – pierwsi na mecie. Docierają pierwsi uczestnicy biegu na 4,5 km. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Otrzymują medale, specjalnie zaprojektowane na tą imprezę. Każdy dostaje dodatkowo pakiet pamiątkowy. Wszyscy mogą poczęstować się produktami naszego partnera firmy Intersnack Poland oraz gorącym bigosem
, kawą czy herbatą. 
Godz.13.10 – pierwsi z 10 km. Na metę docierają pierwsi uczestnicy biegu na 10 km, zmęczeni ale szczęśliwi. Mówią że trasa trudna, wymagająca ale dobrze przygotowana. Dla nas jako organizatorów radość wielka, że daliśmy radę. Dziewczyny dekorują kolejnych zawodników, którzy również dostają prezenty, bo dzisiaj nikt z polany nie wyjdzie z pustymi rękami.
Godz.14.00 – koniec biegu. Wszyscy już bieg ukończyli. Co prawda z różnym czasem, jedni byli pierwsi, inni uplasowali się na miejscu dwudziestym drugim , a jeszcze inni na setnym. Ale czy to takie ważne? Najważniejsza w tym wszystkim jest inicjatywa – w ten sposób czcimy najważniejszy dzień w historii naszego kraju oraz wychodzimy z domu i spędzamy czas z bliskimi ludźmi.
Godz.14.30 – dekoracja wygranych. Wręczamy prezenty pierwszym trzem osobom biegnącym na 10 km, w kategorii kobiet oraz mężczyzn. Dodatkowo rozdajemy mnóstwo nagród, prawie 200 karnetów na basen, do kina, do groty solnej oraz na kręgle. Doceniliśmy też osoby które jak na bieg przystało pokonały trasę z flagą. Doceniliśmy też najstarszego uczestnika oraz najmłodszych . 
To co dobre szybko się kończy. Pogoda dopisała, uczestnicy zadowoleni. Mamy nadzieję że w takich inicjatywach które integrują naszą społeczność będzie brało udział coraz więcej mieszkańców. Bo o to w tym wszystkim chodzi – o spotkania, o rozmowy, wspólny śmiech i radość. Do zobaczenia za rok, a może i wcześniej:)
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym którzy się zaangażowali w organizację tej imprezy. Dziękujemy współorganizatorom Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno – Oświatowych z Widomej, Gminno – Miejskiemu Centrum Kultury w Słomnikach, Towarzystwu Sportowemu w Słomnikach na czele z Panem Tomaszem Durbasem. Dziękujemy strażakom OSP z terenu gminy Iwanowice ( Celiny, Zalesie, Sułkowice., Widoma i Maszków) i Słomniki oraz harcerzom. Podziękowania kierujemy również do sponsorów – Firmy Intersnack Poland oraz Parku Wodnego w Miechowie
Monika Światek – Dyrektor GCKiB w Iwanowicach