Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wielu uczestników i  organizatorów – 12 listopada 2017 roku –  Bieg Niepodległości zorganizowany dla uczczenia 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  

 Godz.9.00-  pełna mobilizacja – pracownicy Gminnego Centrum Kultury  i Bibliotek w Iwanowicach, Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach, Towarzystwa Kulturalno – Sportowego w Słomnikach są już na miejscu. Start i meta biegów zaplanowane zostały na polanie św. Mikołaja w Zalesiu. Ręce pełne roboty, emocje są, ale nie dają za wygraną. Wszyscy ostro pracują, rozkładają namioty oraz prezenty od firmy Intersnack Poland – głównego partnera imprezy, układają medale oraz pakiety podarunkowe z małą niespodzianką od Gminy Iwanowice dla wszystkich uczestników. Organizatorzy przygotowują biuro zawodów.

Godz.10.00 –  coraz bliżej rozpoczęcia zawodów – wszyscy dalej zajęci. Nadciągają posiłki. Jednostek OSP z terenu Gmin: Iwanowice oraz Słomniki – zabezpieczają trasę, rozkładają namioty, stoły, ławki oraz rozwieszają  banery. Catering jest już również na miejscu. Na polanę dociera również drugi partner dzisiejszej imprezy LGD Jurajska Kraina, oni również chcą być świadkami dzisiejszych zmagań sportowych. Pan Leśniczy Mariusz Spera rozpala ognisko, słońce co prawda świeci i pogoda dopisuje, ale po tam dużym wysiłku fizycznym będzie się można ogrzać.

Godz.11.00 – emocje sięgają zenitu –  wszystko gotowe, a organizatorzy otwierają biuro zawodów. Schodzą się pierwsi uczestnicy i mimo obaw czy frekwencja dopisze rejestrujących się w biurze z minuty na minutę przybywa. Polna się zapełnia. Słychać dziecięce krzyki i rozmowy dorosłych. Młodzież żartuje i już się wzajemnie dopinguje. Na polanie pojawiają się i nasi niezawodni seniorzy, zawsze w pełni gotowi i otwarci na nasze działania. Docierają włodarze gmin:  Robert Lisowski – Wójt Gminy Iwanowice, Pan Paweł Knafel – Burmistrz Miasta i Gminy Słomniki oraz Marek Piekara – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

Godz.11.50 – zamykamy biuro zawodów.  Wszyscy uczestnicy zostali zapisani. Jest ich około 200 osób. Część z nich biegnie na 10 km, a część na 4 km. Wszyscy otrzymali numer i są już gotowi. Nie rozpoczniemy jednak biegów bez rozgrzewki, którą poprowadzi nasza niezastąpiona Marta Stępień – Nalewajko. Rozgrzewka króciutka, ale intensywna, wszyscy dali radę.

Godz. 12.05 – start biegu na 10 km. Odliczanie i huk straszaka. Wystartowali. Liczba uczestników duża, rozpiętość wiekowa również. Strzałem ze straszka wypuścił zawodników Wójt Gminy Iwanowice. Kibice dopingują i trzymają kciuki.

Godz.12.10 – start biegu na 4 km. Tutaj startujących wypuszcza Burmistrz Gminy Słomniki. Grupa która biegnie na 4 km jest liczniejsza, dużo młodzieży, rodzin z dziećmi oraz seniorów. Cieszy to nie organizatorów, ale wszystkich kibicujących.

Godz.12.35 – pierwsi na mecie. Docierają pierwsi uczestnicy biegu na 4 km. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Otrzymują medale, specjalnie zaprojektowane na tą imprezę. Każdy dostaje dodatkowo pakiet pamiątkowy. Wszyscy mogą poczęstować się produktami naszego partnera firmy Intersnack Poland oraz gorącą grochówką, kawą czy herbatą.

Godz.12.50 – pierwsi z 10 km. Na metę docierają pierwsi uczestnicy biegu na 10 km, zmęczeni ale szczęśliwi. Mówią że trasa trudna, wymagająca ale dobrze przygotowana. Dla nas jako organizatorów radość wielka, że daliśmy radę. Dziewczyny dekorują kolejnych zawodników, którzy również dostają prezenty, bo dzisiaj nikt z polany nie wyjdzie z pustymi rękami.

Godz.14.00 – koniec biegu. Wszyscy już bieg ukończyli. Co prawda z różnym czasem, jedni byli pierwsi, inni uplasowali się na miejscu dwudziestym drugim , a jeszcze inni na setnym. Ale czy to takie ważne? Najważniejsza w tym wszystkim jest inicjatywa – w ten sposób czcimy najważniejszy dzień w historii naszego kraju oraz wychodzimy z domu i spędzamy czas z bliskimi ludźmi.

Godz.14.30 – dekoracja wygranych. Wręczamy prezenty  pierwszym trzem osobom, w kategorii kobiet oraz mężczyzn. Doceniamy również tych którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. Karnety na basen są nie lada gratką dla zwycięzców. Uczestników na 4 km było sporo, a nagród 33 sztuki, w tym karnety ufundowane przez Park Wodny w Miechowie. Dlatego doceniliśmy najstarszego uczestnika biegu oraz uczestnika który przebiegł z flagą Polski 10 km. Reszta nagród została rozlosowana – wśród karnetów były wstępy na basen, do kręgielni lub do groty solnej.

To co dobre szybko się kończy. Pogoda dopisała, uczestnicy zadowoleni. Mamy nadzieję  że w takich inicjatywach które integrują naszą społeczność  będzie brało udział coraz więcej mieszkańców. Bo o to w tym wszystkim chodzi – o spotkania, o rozmowy i wspólny śmiech, radość. Do zobaczenia za rok:)

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym którzy się zaangażowali w organizację tej imprezy. Dziękujemy współorganizatorom Miejsko – Gminnemu Centrum Kultury w Słomnikach i Towarzystwu Kulturalno – Sportowemu w Słomnikach na czele z Panem Tomaszem Durbasem. Dziękujemy strażakom  OSP z terenu gminy Iwanowice i Słomniki oraz harcerzom. Podziękowania kierujemy również do  sponsorów –  Firmy Intersnack Poland, Lokalnej Grupie Działania Jurajska Kraina, Parku Wodnego w Miechowie oraz Firmy Eurotransbis.

Monika Światek – Dyrektor GCKiB w Iwanowicach