W dniu 19 czerwca Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach zaprosiło dzieci i młodzież ze szkół z terenu Gminy na drugą już prelekcję historyczną, organizowaną w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym razem tematem spotkania była sylwetka i dokonania Pana Eugeniusza Kwiatkowskiego – ekonomisty, polityka oraz ministra przemysłu i handlu, wicepremiera i minister skarbu II Rzeczpospolitej związanego z terenami Naramy, Owczar oraz pokaz filmu poświęconego Jego Osobie. Stąd też na iwanowicką prelekcję została zaproszona również młodzież z Szkoły Podstawowej z Owczar, którą serdecznie powitała Pani Monika Świątek, Dyrektor GCKiB w Iwanowicach.
Gościem Honorowym spotkania była Wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego, Pani Julita Maciejewicz – Ryś, która opowiedziała wiele ciekawych historii i anegdot z życia swojego sławnego Dziadka. Eugeniusz Kwiatkowski od 1935 roku był mieszkańcem Owczar, gdzie zakupił Dwór razem z majątkiem, w którym mieszkał do 1950 roku, a gdzie obecnie znajduje się Dom Pomocy Społecznej, działający od 1962 roku. Eugeniusz Kwiatkowski jest również uznawany za jedną z bardziej zasłużonych postaci dla rozwoju miasta Gdyni. To dzięki niemu budowa gdyńskiego portu w roku 1926 ruszyła w błyskawicznym tempie, a Gdynia stała się dla międzywojennej Polski oknem na świat. Poza budową portu Eugeniusz Kwiatkowskie przyczynił się także do powstania polskiej floty handlowej, uwalniając Polskę od opłacania obcych armatorów. Jednocześnie z jego inicjatywy powstała Dalekomorska Flota Rybacka.
Eugeniusz Kwiatkowski był człowiekiem, który potrafił porozumieć się nawet z tymi osobami, które go nie lubiły i te właśnie cechy pozwoliły mu z pewnością na osiągnięcie tak wielu sukcesów. Podczas prelekcji, dzieci mogły wysłuchać na przykład jednej z anegdot opowiedziana przez Panią Julitę Maciejewicz-Ryś, jak to jej dziadek znalazł „sposób” na Marszałka Piłsudskiego, dzięki czemu udało się uchwalić budżet dla Gdyni. Otóż Marszałek, mniejszą wagę zwykł przykładać do spraw gospodarczych i zazwyczaj odmawiał składanym przez Eugeniusza Kwiatkowskiego zaproszeniom, by zobaczyć Gdynię, port oraz jego rozwój. Ten zaś, licząc jednak na pozyskanie funduszy z budżetu Państwa, chciał wpierw pokazać Marszałkowi potencjał miasta i portu, a następnie uzyskać jego aprobatę oraz pieniądze na dalszą ich rozbudowę. Ale Jego plany spełzały na niczym, ponieważ Marszałek był często nieugięty i stale odmawiał tym zaproszeniom. Eugeniusz Kwiatkowski wymyślił zatem, że nada dwóm niedużym statkom żeglugi przybrzeżnej imiona córek Józefa Piłsudskiego – Jadwiga i Wanda, i postanowił zaprosić dziewczynki, żeby zostały matkami chrzestnymi tychże statków. Kwiatkowski wykorzystał to, że Marszałek bardzo kochał swoje córki i pod tym pretekstem udało się „ściągnąć” Józefa Piłsudskiego do Gdyni i w efekcie pozyskać jego aprobatę na dalsze środki finansowe na rozwój tego miasta.
Prelekcję poprowadziła Pani Anna Mączka – dziennikarka i autorka filmów pt. „Iwanowice Dawniej” oraz Pan Adam Miska – kustosz Muzeum Regionalnego w Iwanowicach. Na kolejną prelekcję historyczną zapraszamy już po wakacjach.
Monika Nowińska