Czerwiec jest miesiącem szczególnym w tradycji Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej, gdyś to właśnie wtedy obchodzone jest podwójne święto. W pierwszym dniu ostatniego miesiąca roku szkolnego świętuje się nie tylko Dzień Dziecka, ale także Dzień Patrona, gdyż to właśnie 1 czerwca ksiądz Jan Twardowski obchodził swoje urodziny.

Uroczyste rozpoczęcie świętowania zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Widomej, podczas której  uczestnikom Szkolnego Koła Caritas zostały przez Proboszcza parafii Ks. Adama Grzesińskiego oraz opiekunkę koła Elwirę Żuradzką wręczone legitymacje. Później dzieci wraz z opiekunami przeszły do szkoły, gdzie na zebranych w sali gimnastycznej czekało wiele niespodzianek.

Spotkanie rozpoczęto od finału konkursu historycznego „Moja szkoła ma 100 lat” przeprowadzonego przez Panią Katarzynę Kobendzowską-Grzegórzko. Po ambitnej walce udało się ustalić listę zwycięzców prezentującą się następująco:

I miejsce – Jakub Palmowski z kl. IV,

II miejsce – Maria Gałkowska z kl. IV,

III miejsce – Justyna Ślimak z kl. VI.

Wyróżnienie zdobyli: Julia Pobędza z kl. VI i Mateusz Kołacz z kl. VI.

1 czerwca rozstrzygnięto także pozostałe konkursy zorganizowane w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia szkoły, a Pani Prezes Anna Motyka wraz z Panią Dyrektor Bożeną Lisowską wręczyły zwycięzcom i uczestnikom nagrody oraz dyplomy. Oto krótkie podsumowanie zmagań:

Katarzyna Krawczyk przeprowadziła rodzinny konkurs na rymowankę, w którym nagrodzeni zostali:

I miejsce – Filip Turecki z OPA,

II miejsce – Amelia Zawiślan z OPA, Filip Kurbiel z PP,

III miejsce – Maria Twardowska z kl. I, Kacper Bober z PP,

wyróżnienie – Julia Nadolska z OPC.

Paulina Kaszowska wręczyła nagrody za rodzinny konkurs plastyczny „ Moja szkoła” przeznaczony dla dzieci z PP,OP i klas I-III oraz ich rodziców. Najpiękniejsze prace złożyły:

I miejsce – Amelia Zawiślan z OPA,

II miejsce – Emilia Rutkiewicz z OPA,

III miejsce – Urszula Papierz z OPA.

W konkursie plastycznym „Moja szkoła za 100 lat” prowadzonym przez Panią Beatę Gaździcką najciekawsze projekty stworzyły:

I miejsce – Katarzyna Oćwieja z kl. V,

II miejsce – Justyna Wykurz z kl. V,

III miejsce – Roksana Wyroba z kl. IV.

Pani Monika Kalawska przedstawiła listę zwycięzców w konkursie  „Widokówka z życzeniami”, w którym należało wykonać projekt pocztówki i zredagować zaproszenia dla szkoły. Najciekawsze okazały się prace następujących uczniów:

I miejsce – Jakub Palmowski z kl. IV,

II miejsce – Justyna Ślimak z kl. VI,

III miejsce – Klaudia Pałetko z kl. IV.

Pani Joanna Wieczorek nagrodziła książkami troje najlepszych młodych pisarzy, którzy ułożyli swoje wiersze na konkurs literacki „Gdy myślę: szkoła…”. Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Julia Pobędza z kl. VI i Dominika Szlęk z kl. VI,

II miejsce – Filip Mrajca z kl. VI.

Pani Marta Kucharska-Gurbiel przedstawiła zwycięzców w konkursie na gazetkę  „Moja szkoła dawniej i dziś”  w dwóch kategoriach. Wśród klas I-III najlepszą gazetkę wykonała klasa II, natomiast wśród klas starszych największą inwencją twórczą wykazała się klasa IV. Przewodniczący zwycięskich klas otrzymali paczki z materiałami biurowymi i plastycznymi – z pewnością przydadzą się przy tworzeniu kolejnych wystaw.  

Panie Julia Gugała i Elwira Żuradzka przeprowadziły konkurs „Scenka o Patronie Ks. Janie Twardowskim”, w którym zostały nagrodzone dwie grupy. W kategorii klas I-III najciekawszą scenkę przedstawiły dziewczynki z klasy III – Aleksandra Petlic, Julia Pałetko, Amelia Ryż i Emilia Sieńko, które pracowały według scenariusza napisanego przez klasową koleżankę – Oliwię Laskiewicz. W kategorii klas IV-VI zwyciężyły czwartoklasistki  – Karina Zborowska, Nikola Kłosińska, Natalia Piskorz i Weronika Fundament. Obie grupy doczekały się gromkich braw publiczności.

Po tych emocjonujących chwilach przyszedł czas na chwilę muzyki. Wspólnie zaśpiewano piosenki skomponowane do wierszy księdza Jana Twardowskiego. Hitem okazała się – oczywiście – „Modlitwa” znana bliżej dzięki refrenowi: „Święta dziewczynko z zapałkami…”, ale uczniowie całkiem nieźle radzili sobie także z nowym utworem – „Jest jeden świat” – nagranym przez Mieczysława Szcześniaka, do którego niektórym udało się nawet zatańczyć. W międzyczasie dzieci zjadły śniadanie, a później rozkoszowały się pysznymi lodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

Dzień 1 czerwca należy uznać za szczególnie udany. Połączono elementy rozrywkowe z intelektualną rozgrywką i nagrodzeniem dzieci, które złożyły najlepsze prace w konkursach, nie zabrakło przy tym małych przyjemności. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie tego dnia czuli się wyjątkowo – to w końcu było ich święto.

Elwira Żuradzka