W Gminie Iwanowice uroczyście obchodzimy rocznicę zwycięstwa polskiej armii nad bolszewikami w 1920 roku. Warto więc wspomnieć, jak wówczas na apel chłopskiego premiera Wincenta Witosa setki młodych, wiejskich chłopców ruszyło na bój z wrogiem, który w brutalny sposób niszczył naszą Ojczyznę. Męstwo oraz gorąca modlitwa całego narodu opłaciły się – 15 sierpnia 1920 r., w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, niezmierzone hordy bolszewickie, dowodzone przez marszałka Michała Tuchaczewskiego, zostały zatrzymane na przedpolach Warszawy, a potem, w kolejnych miesiącach całkowicie rozbite. Dlatego też Polacy od 1923 roku w połowie sierpnia czczą tę rocznicę.

Mieszkańcy naszej Gminy także przyłączają się do obchodów tych uroczystości – corocznie 15 sierpnia przed godziną 10 w centrum Iwanowic formują pochód, uświetniony przez poczty sztandarowe druhów OSP z naszej gminy, delegacje z kwiatami oraz orkiestrę dętą. Tak też było tego roku. Pochód przeszedł ulicami Iwanowic i zatrzymał się przed Pomnikiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej. Tutaj do zgromadzonych przemówiła pani Monika Świątek – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, przypominając o patriotycznym charakterze i celu zgromadzenia. Po hymnie narodowym odegranym przez Reprezentacyjna Orkiestrę „Tempo”, delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed pomnikiem. Następnie zgromadzeni mieszkańcy gminy i parafii Iwanowice uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, odprawianej przez prefekta parafii Iwanowice ks. Marka Łosaka. Po Mszy Świętej Reprezentacyjna Orkiestra „Tempo” z Iwanowic pod batutą Pana Piotra Święchowicza dała krótki, ale piękny koncert dla uczestników tej podniosłej uroczystości. Warto dodać, że całej tej patriotycznej uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej podniosłej uroczystości oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie.

Adam Miska – Kustosz Muzeum w Iwanowicach