Szanowni Państwo,

Rok 2019 to rok jubileuszu 101 lat Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W naszej Gminie obchody tej pięknej rocznicy trwały kilka dni, w ciągu których wszyscy dawaliśmy wyraz naszej wdzięczności i radości z Wolności którą możemy się dziś cieszyć. Staraliśmy się w obchody zaangażować każdego mieszkańca i myślę że to się udało.

Świętowanie rozpoczęło się już 3 listopada. W tym dniu odbyły się II Zaduszki Patriotyczne im. ks. Tomasza Banacha. W ramach wydarzenia wysłuchaliśmy koncertu Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Garnizonowego Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. Koncert ten wprowadził nas w pełen zadumy i wzruszenia nastrój, kontynuując rozpoczęte rok wcześniej Zaduszki Patriotyczne im. Ks. Tomasza Banacha – dawniejszego proboszcza Parafii w Sieciechowicach oraz Kapelana AK.

Dnia 7 listopada patriotyczny nastrój zawitał do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach, gdzie odbył się II Międzyszkolny Koncert Pieśni Patriotycznej. W tej imprezie wzięły udział przedszkola i szkoły z terenu Gminy Iwanowice. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, wykonując utwory o treści patriotycznej. Ponadto Gminny Zespół Teatralny zaprezentował wzruszającą sztukę o losach ludzi, których spokojne, pełne nadziei życie zostało przerwane wybuchem wojny. Te poruszające sceny przypomniały nam, dorosłym jakie mamy szczęście że żyjemy dziś w pokoju, w wolnym kraju. Młodzieży i dzieciom zaś uświadomiły jak straszna i okrutna dla zwykłego człowieka jest wojna i jak mocno wpływa na życie rodzinne i dzieciństwo. W tym dniu wysłuchaliśmy również koncertu Orkiestry Dętej „Hejnał” z Sieciechowic.

9 listopada okazję do oddania hołdu wszystkim, którzy mieli udział w odzyskanie niepodległości, mieli Ci mieszkańcy, dla których aktywność fizyczna jest ważnym aspektem życia. Tego dnia odbył się bowiem Gminny Bieg Niepodległości. Tradycyjnie już, terenem biegów był kompleks leśny Polanowice-Goszcza, gdzie na polanie świętego Mikołaja rozpoczęliśmy biegowe zmagania. Oprócz marszobiegu na 4,5 km, w tym dniu okazję do rywalizacji miały także reprezentacje szkolne. Wszyscy w duchu patriotycznego uniesienia szli, biegli i ścigali się o najlepszy czas. Ale zawsze z uśmiechem na ustach i radością w sercu.

10 listopada obchody, w kolejnej odsłonie, przeniosły się znów do Szkoły Podstawowej w Iwanowicach. Na sali gimnastycznej, swoje umiejętności aktorskie w ramach Wieczoru Literackiego, zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko z Celin w sztuce „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Uczniów przygotowywała Pani Agata Ziobro. Brawom i gratulacjom nie było końca.

Ostatnim, kulminacyjnym dniem obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, był poniedziałek 11 listopada 2019. Reprezentacje różnych grup formalnych, działających na terenie Gminy Iwanowice, zgromadziły się rano na Iwanowickim Rynku. Stąd wyszedł, prowadzony przez Orkiestrę „Naramiankę” z Naramy, pochód na czele z pocztami sztandarowymi gminnych OSP oraz szkół, przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych, sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich, seniorów i mieszkańców. Wszyscy udali się z rynku, pod symboliczny pomnik Ofiar II Wojny Światowej aby złożyć pod nim kwiaty, dziękując poległym za ich odwagę i poświęcenie dla dobra przyszłych pokoleń.

Następnie w podniosłym i dumnym nastroju udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem św. Trójcy w Iwanowicach na uroczystą Mszę Świętą.

Po mszy już mniej oficjalnie, znów spotkaliśmy się wszyscy na placu pod pomnikiem aby uczestniczyć w I Iwanowickiej Lekcji Śpiewu Pieśni Patriotycznych. Przez godzinę wspólnie z władzami, radnymi, sołtysami, seniorami , przedstawicielami OSP, KGW i ZŚL oraz mieszkańcami śpiewaliśmy patriotyczne teksty które niegdyś zagrzewały do boju dzielnych wojaków i przynosiły otuchę w czasie największych kryzysów. O godzinie 12 –tej włączając się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, wraz z całą Polską odśpiewaliśmy Hymn Polski, kończąc tym samym oficjalne obchody tego niezwykle ważnego dla Polaków święta. Wspomnienie jednak tych wydarzeń, będzie nam towarzyszyć przez kolejne miesiące, aż do następnej rocznicy, na którą już dziś serdecznie zapraszam.

M. Pobędza- Karnia

W tym miejscu dziękuje wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam przy organizacji gminnych obchodów niepodległościowych. Wszystkim pracownikom GCKiB oraz Gminy dziękuję za zaangażowanie i pomoc w organizacji. Dziękuję jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych na czele z Panem Prezesem i Komendantem za pomoc w przygotowaniu tras do biegów, za czuwanie nad bezpieczeństwem w dniu 9 i 11 listopada oraz za udział w uroczystościach oficjalnych. Szkołom, ich Dyrektorom, nauczycielom, rodzicom dziękuję za przygotowanie dzieci i zaangażowanie. Kołom Gospodyń Wiejskich z Lesieńca, Iwanowic i Zalesia za przygotowanie poczęstunków. Orkiestrom Dętym z Sieciechowic i Naramy dziękuję za uświetnienie swoją grą naszych uroczystości. Wszystkim radnym , sołtysom, członkiniom KGW i ZŚL, seniorom i mieszkańcom dziękuję za zaangażowanie i udział.

M. Świątek – Dyrektor GCKiB