Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego należy do najstarszych szkół w Gminie Iwanowice. Przez cały rok szkolny 2016/2017 przeżywaliśmy setną rocznicę powstania naszej szkoły: zbieraliśmy zdjęcia, organizowaliśmy szereg konkursów i wystaw, spotkań ze znanymi absolwentami i emerytowanymi pracownikami, wreszcie przygotowywaliśmy uroczyste obchody jubileuszu. Miały one miejsce 23 września 2017 r. Dzień ten na długo zostanie w pamięci i w sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu. 
Uroczystości rozpoczęliśmy mszą świętą o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Widomej, którą celebrował Jego Ekscelecja Ksiądz Biskup Ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski wraz z Dziekanem Dekanatu Słomnickiego Księdzem Kanonikiem Stanisławem Włosowiczem – pierwszym proboszczem i wieloletnim katechetą w naszej szkole oraz Księdzem Adamem Grzesińskim obecnym proboszczem parafii. W imieniu całej społeczności szkolnej podziękowania Księdzu Biskupowi, Księdzu Dziekanowi i Księdzu Proboszczowi złożyły Dyrektor Szkoły – Bożena Lisowska, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych – Anna Motyka Przewodnicząca Rady Rodziców – Estera Kucala oraz przedstawicielka uczniów Natalia Kucala. Na ręce Księdza Biskupa ofiarowano ornat jako wyraz wdzięczności za objęcie patronatem obchodów 100-lecia istnienia szkoły, modlitwę i dar obecności.
Po Eucharystii nastąpił przemarsz do szkoły przy dźwiękach śpiewanej przez uczniów piosenki pt. „Modlitwa” skomponowanej do wiersza Księdza Jana Twardowskiego o dziewczynce z zapałkami. Szkolne korytarze przywitały znakomitych gości, specjalnie przygotowaną na tę okazję, wyjątkową dekoracją poświęconą: historii szkoły, jej patronowi ks. Janowi Twardowskiemu, różnym formom działalności (konkursom, projektom akcjom charytatywnym i in.).Uwagę przykuwały liczne podziękowania dla przyjaciół i sponsorów. Nie zabrakło też zabytkowych ławek, w których można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Rozpromienieni uczniowie witali wszystkich radośnie wręczając plan zwiedzania i pamiątkowe naklejki.
Po przybyciu do szkoły nastąpiło odsłonięcie ufundowanej przez organ prowadzący szkołę tablicy pamiątkowej, którego dokonali : Poseł na Sejm RP- Agnieszka Ścigaj, Wójt Gminy Iwanowice-Robert Lisowski, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty-Barbara Bertek, Przewodniczący Rady Gminy Iwanowice – Mirosław Rosa, Prezes SISO – Anna Motyka oraz Przewodnicząca Rady Rodziców-Estera Kucala. Poświęcenia tablicy dokonał Ksiądz Biskup. 
Główne obchody miały miejsce w specjalnie udekorowanej z tej okazji cytatami z wierszy ks. Jana Twardowskiego sali gimnastycznej, gdzie zebrali się licznie zaproszeni goście. W nastrój uroczystości wprowadziły nas przedszkolaki pod kierunkiem p. Beaty Gaździckiej, następnie uroczyście wprowadzono sztandar szkoły i rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu. Zgormadzonych gości ciepło i serdecznie powitała Pani Anna Motyka. Wśród nich byli m. in. Pani Agnieszka Ścigaj – Poseł na Sejm RP, Pan Adam Domagała oraz Pan Mirosław Dróżdż – Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pan Tadeusz Nabagło – Przewodniczący oraz Pan Marek Piekara – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Wójt Gminy Iwanowice-Robert Lisowski, Radni Gminy z Przewodniczącym – Panem Mirosławem Rosą na czele, Pan Krzysztof Ciepły – Komendant Gminny OSP w Iwanowicach, Pani Beata Dulewicz Starszy Aspirant oraz Pani Justyna Banyś Aspirant Sztabowy – Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Pan Komendant Podkomisarz Grzegorz Błeszyński oraz Pan Aspirant Łukasz Twardowski – Przedstawiciele Komisariatu Policji w Skale, prezesi i naczelnicy OSP z Widomej, Zalesia i Maszkowa, sołtysi Widomej, Zalesia, Domiarek, Zaborza i Woli Więcławskiej, emerytowani nauczyciele i pracownicy, absolwenci z Panem Marianem Wieczorkiem na czele, rodzice i uczniowie.
Krótki rys historyczny szkoły przedstawiła dyrektor Bożena Lisowska, a następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. Niestety z powodu obowiązków państwowych na uroczystości nie przybył Wicepremier Rady Ministrów i Minister Szkolnictwa Wyższego – Pan Jarosław Gowin, w imieniu którego list gratulacyjny odczytał Wójt Gminy Iwanowice. Pani Anna Motyka odczytała natomiast list od Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Jacka Krupy. Wiele ciepłych słów, gratulacji i życzeń skierowała do społeczności szkolnej Pani Agnieszka Ścigaj – Poseł na Sejm RP. Słowa podziękowania dla nauczycieli i rodziców za zrozumienie i poparcie działań na rzecz reformy w gminnej oświacie wyraził Wójt Gminy Iwanowie, jak również wyrazy uznania pod adresem Stowarzyszenia za pracę na rzecz rozwoju placówki. Pan Adam Domagała radny sejmiku województwa małopolskiego podkreślił wielką rolę twórczości Patrona w kształtowaniu młodego pokolenia oraz przekazał na ręce dyrektora szkoły Medal Sejmiku Województwa Małopolskiego w uznaniu zasług dla rozwoju małopolskiej edukacji. Gratulacje i najlepsze życzenia przekazali także przedstawiciele Starostwa Powiatowego Pan Tadeusz Nabagło – Przewodniczący Rady Powiatu oraz pan Marek Piekara – Wiceprzewodniczący. Były Wójt Gminy – Pan Zbigniew Tomaszek przypomniał okoliczności rozbudowy szkoły, natomiast Radny Sejmiku Małopolskiego Pan Mirosław Dróżdż złożył najlepsze życzenia i przekazał na rzecz szkoły sprzęt sportowy.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był przygotowany pod kierunkiem Pani Joanny Wieczorek program artystyczny. Miał on formę wspomnień babci opowiadającej wnuczce najważniejsze fakty z historii szkoły. W rolę babci wcieliła się nasza emerytowana nauczycielka Pani Barbara Mrajca, natomiast wnuczkę grała uczennica klasy VII- Wiktoria Cieślik. Retrospektywna podróż w czasie urozmaicona była występami uczniów przedstawiającymi opisywane wydarzenia, ubogacała ją prezentacja multimedialna ukazująca archiwalne zdjęcia .Szczególne zainteresowanie i łzy radości wzbudziła scenka przedstawiająca lekcję z lat 60 tych naszej szkoły. Niezastąpiona w roli nauczyciela – absolwentka Pani Helena Nawalany wcieliła się w postać swojego nauczyciela Władysława Kluza. Wiele jej wypowiedzi i odpowiedzi uczniów miało miejsce w rzeczywistości ponad 50 lat temu. Powszechny aplauz wzbudził krakowiak w wykonaniu uczniów z klasy trzeciej przygotowany pod kierunkiem Pani Magdaleny Wójcik. Wielu starszych absolwentów z nostalgią wspominało podczas tego występu czasy, kiedy to oni należeli do zespołu Bartosze. Nie mogło zabraknąć: scenki w języku angielskim przygotowanej pod kierunkiem Pani Marty Kucharskiej – Gurbiel, odniesienia do reformy oświaty w wykonaniu uczniów klasy V i VII oraz spotkania z patronem szkoły księdzem Janem Twardowskim, czy też pokazu umiejętności w gimnastyce artystycznej uczennic: Patrycji Fundament i Oliwii Mrajca. Zwieńczeniem występów był ciekawy układ taneczny naszych pierwszoklasistów pod opieką Pani Julii Guguły, do wykonywanej przez chór szkolny piosenki „Niebo chodzi po ziemi” z tekstem wiersza Ks. Jana Twardowskiego. Niezwykłą oprawę muzyczną całości zapewniła Pani Agnieszka Dynek. Udaną niespodzianką był przepiękny tort w kształcie budynku szkoły. Odśpiewaniem „200-ście lat” i degustacją tortu zakończyła się pierwsza część obchodów. W dalszej części zgromadzeni udali się na poczęstunek i zwiedzanie wystaw. 
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sala historyczna, która przenosiła nas w przeszłość. Na archiwalnych zdjęciach niejeden ze zwiedzających mógł odnaleźć samego siebie, zobaczyć swoje świadectwo, zeszyt czy odznakę, jak również pooglądać środki dydaktyczne z minionych lat. Każdy chciał zobaczyć najstarsze dokumenty szkolne takie jak:Kronika z 1921 roku czy Metryka szkolna z 1922. Wielu z odwiedzających zasiadło w historycznej zielonej ławce, by powrócić wspomnieniami do dziecinnych lat. Nie mogło zabraknąć również sali patrona, odzwierciedlającej mieszkanie księdza Jana, w którym można było wygodnie usiąść i oddać się lekturze jego poezji, czy też pogłębić wiedzę oglądając prezentację poświęconą jego postaci.
W sali nowoczesnej można było zobaczyć w jaki sposób obecnie prowadzi się zajęcia lekcyjne, obejrzeć doświadczenia, skorzystać z tablicy interaktywnej, podziwiać liczne medale, puchary i dyplomy naszych uczniów. Korytarz uświetniały zdjęcia wykonane w ramach lekcji plastyki prezentujące dzieła wybitnych artystów, do których pozowali nasi uczniowie. Na najmłodszych czekały kreatywne balony i salon piękności, w którym Pani Katarzyna Mrajca wyczarowywała przepiękne fryzury, a uwieczniała je Pani Anna Szot. Atrakcji było co niemiara. Po spacerze po szkole można było usiąść i się posilić.
Rodzice zadbali bowiem, by nikt nie był głodny. Mamy uczniów z klasy VI gorąco zapraszały do stoiska z chłopskim jadłem, które oferowało smalec, upieczony i podarowany przez Panią Irenę Krawczyk wiejski chleb, ogórki kiszone oraz pierogi z przeróżnym nadzieniem ofiarowane przez Pierogarnię „Buczek” z Maszkowa oraz Pania Alicję Kurowską. Nie zabrakło góralskich oscypków, które przygotowała Pani Agata Stachoń – Grzesiczek, Pan Krzysztof Pałetko raczył wszystkich pyszną grochówką, a rodzice: Panie Alicja Kurowska, Małgorzata Socha i Anna Fundament częstowały bigosem przygotowanym przez firmę cateringową Karjo. Pyszne kiełbaski od Państwa Moniki i Szymona Seweryn piekli na grillu Panowanie: Wiesław Pobędza i Wojciech Cieślik. Wspaniałe ciasta rodziców z wychowania przedszkolnego serwowały Mamy z OPB. Pod rozłożystym namiotem wypożyczonym od Gminy Iwanowice lub w specjalnie przygotowanej na poczęstunek sali można było spokojnie usiąść, wspominać spędzone w naszej szkole lata, czy też zajrzeć do monografii „Szkoła w Widomej wczoraj i dziś” przygotowanej przez nauczycielki: Panią Joannę Wieczorek i Panią Katarzynę Kobendzowską –Grzegórzko, a wydanej dzięki finansowemu wsparciu Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach. Na pamiątkę dla przyszłych pokoleń można się było wpisać do Księgi Pamiątkowej. Za wszystkie ciepłe słowa uznania i gratulacje dziękujemy.
O godzinie 15 sala gimnastyczna ponownie wypełniła się po brzegi, za sprawą zespołu Detox, który porwał zebranych do zabawy przy dźwiękach takich utworów jak: „Mniej niż zero”, „Mój jest ten kawałek podłogi” i in. Starsi poszli za przykładem dzieci i rozpoczęły się wspólne tańce. Ogólny zachwyt wzbudził występ naszej absolwentki Kasi Fiedor i Sebastiana Szydło. Potem nadszedł czas na prezentację umiejętności naszych uczniów. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Punktu Przedszkolnego „A” pod opieką Pań: Pauliny Wałuszko i Anity Szostak. Równie rytmiczne układy zaprezentowały przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „B” wraz z Panią Katarzyną Kobendzowską-Grzegórzko oraz uczniowie klasy I z Panią Julią Gugułą. Muzyczne uzdolnienia zaprezentowały także grające na instrumentach uczennice klasy III Amelia Ryż i Emilia Sienko (saksofon) oraz piątoklasistki Karina Zborowska (flet poprzeczny) i Nikola Kłosińska (klarnet). Występy zostały przeplecione pokazem Wushu w wykonaniu Zuzanny Bubak z klasy IV i Marii Gałkowskiej z klasy V, a także układami gimnastycznymi uczennic klasy IV Patrycji Fundament i Oliwii Mrajcy oraz piątoklasistki Roksany Wyroby. Nie zabrakło śpiewów obcojęzycznych – Weronika Fundament, Maria Gałkowska i Klaudia Pałetko z klasy V wykonały po niemiecku piosenkę „ Ich habe eine Schwester”, a Franciszek Stocki z klasy VII porwał publiczność przy utworze „Little Hollywood”. Talent wokalny zaprezentowały także siódmoklasistki Karolina Prześlica i Natalia Kucala, które wykonały w duecie piosenkę z filmu „Sing” oraz wraz z Franciszkiem Stockim „There’s nothing holding me back”
Po występach uczniów przyszła kolej na losowanie głównych nagród w loterii fantowej. Wszyscy w napięciu czekali na tę chwilę, ponieważ do wygrania były cenne przedmioty takie jak: rower górski, trampolina z siatką zabezpieczającą, robot kuchenny firmy Zelmer, szlifierki, kupony do salonu kosmetycznego oraz zaproszenia do Restauracji: „Cichy Gaik” i „U Artura”. Emocjom nie było końca , tym bardziej, że po losowaniu na scenę weszli muzycy z zespołu Teleks i rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała prawie do północy.
Jubileusz 100–lecia naszej szkoły był niewątpliwie niezapomnianą okazją do wspomnień, spotkań i wielu wzruszeń. Nie byłby jednak możliwy gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli: rodziców, nauczycieli i pracowników, absolwentów, emerytowanych pracowników, przyjaciół i darczyńców oraz uczniów. Wszystkim za okazane serce gorąco dziękujemy.