Szanowni Państwo,

Z wielką radością i dumą informuję że Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Jak informuje Szwedzka Akademia Tokarczuk została doceniona „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją przedstawia przekraczanie granic jako formę życia”. Olga Tokarczuk wymieniana była w gronie faworytów do Literackiej Nagrody Nobla od kilku lat.

Tokarczuk jest drugą Polką (po Wisławie Szymborskiej w 1996 r.) docenioną najbardziej rozpoznawalną na świecie nagrodą w dziedzinie literatury. Jest też szóstą polską laureatką literackiego Nobla (wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidysz).

Jak informuje wyborcza.pl o przyznaniu Literackiego Nobla Tokarczuk dowiedziała się na autostradzie w Niemczech. Jest tam w trasie promocyjnej.

– Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy – powiedziała Wyborczej.

Urodziła się w 1962 r. w Sulechowie, dziś mieszka we Wrocławiu. Skończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawski, w 1993 roku zadebiutowała jako pisarka „Podróżą ludzi Księgi”. Prawdziwym przełomem była trzecia powieść „Prawiek i inne czasy”, za którą w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki.

Nominowanych do Nike było sześć książek Tokarczuk, a pięć z nich zdobywało Nike Czytelników. Najważniejszą polską nagrodę literacką dostała za „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.

To właśnie tłumaczenia „Biegunów”, „Ksiąg Jakubowych” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” przyniosły polskiej pisarce międzynarodową popularność i szereg nominacji do prestiżowych nagród ( „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft doceniona została Międzynarodową Nagrodą Booker).

W marcu Akademia Szwedzka zdecydowała, że w tym roku przyznane zostaną dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w tym zaległa z zeszłego roku. W 2018 roku nie przyznano literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. Jesienią 2017 r. francusko-szwedzki fotograf i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla. Skandale spowodowały masowe odejścia członków Akademii.

Przed ogłoszeniem dwójki tegorocznych laureatów przewodniczący Komitetu Noblowskiego Anders Olsson powiedział, że kryzys, który dotknął Akademię przyczynił się do poszerzenia jej perspektywy. – Do tej pory mieliśmy eurocentryczne spojrzenie na literaturę, teraz szukamy na całym świecie – mówił.

Literacki Nobel 2019 trafił do austriackiego autora Petera Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

 

 Jeśli jesteście Państwo ciekawi jej twórczości  – zapraszam do biblioteki!!!